عکس خوب ماندنی است

عکس زمینه سفید

عکس زمینه سفید

عکس زمینه سفید در عکاسی اهمیت و کاربرد فراوانی دارد؛ از جمله در عکاسی از پرتره و یا عکاسی از محصولات. در تصویربرداری از پرتره استفاده از زمینه‌ی سفید بسیار رایج است. عکاس کافی‌است سوژه‌ را مقابل دوربین عکاسی قرار دهد و پس زمینه ای سفید در پشت آن نصب کند و با استفاده از یک فلاش استودیویی، عکس خود را ثبت کند. شاید این مراحل به سادگی بیان شد اما به این سادگی ها هم نیست. بلکه اصول و قواعد خاص خود را دارد که برای داشتن یک عکس پرتره‌ی زمینه سفید با کیفیت باید آن‌ها را رعایت کرد. در عکاسی زمینه سفید از اشیا و محصولات، باید محصول را تمام کمال به نمایش بگذاریم. نورپردازی باید به گونه ای باشد که در عکس نهایی جنس محصول لمس شود. تصویر باید به دور از اغراق باشد و معرف خصوصیات واقعی محصول باشد.

عکاسی از محصولات (product photography) با پس زمینه‌ای تماما سفید می‌تواند عکس‌های بسیار زیبایی را برای انتشار در کاتالوگ‌ها و یا تبلیغات‌ مجلات خلق کند. در این مطلب لنزک می‌خواهیم چگونگی ساخت جعبه نور یا لایت باکسی برای عکاسی اشیا، قرار داده شده بر سطحی نورپردازی شده و روشن، را توضیح دهیم، به این صورت به نظر می‌رسد که اشیا در فضایی سفید در حالتی معلق قرار دارند. در ادامه این آموزش لنزک با ما همراه شوید.

تجهیزات مورد نیاز

  • پلکسی گلاس یا شیشه
  • کاغذی سفید
  • نوار چسب

ساخت پس زمینه

عکاسی زمینه سفید

اول از همه باید دو میز با ارتفاع یکسان را در کنار هم قرار دهید. میزها باید به اندازه‌ی کافی به هم نزدیک باشند تا بتوانید شیشه‌ را روی آن ها قرار دهید و نگران افتادنش نباشید. پشت میزها فضایی برای حرکت خودتان در نظر بگیرید تا بتوانید به راحتی دور میز حرکت کرده، به آیتمها و سوژه‌ها دسترسی داشته و آنها را در صورت نیاز جا به جا کنید.

من از شیشه‌ای ۴۰ سانتی متری استفاده کردم پس بین میزها ۳۵سانتی متر فاصله گذاشتم تا شیشه با امنیت بیشتری روی میز قرار بگیرد.

وقتی که میزها را در جایشان قرار دادید، نور را در پایین آنها رو به بالا تنظیم کنید. این نور پس زمینه شما را از پایین و پشت روشن می‌سازد. همچنین بهتر است که نور را سرجایش ثابت کنید (با گیره یا به نحوی دیگر محکمش کنید).. وقتی که میز و نور را تنظیم کردید باید شیشه را بر شکاف بین دو میز قرار دهید.

نورپردازی پس زمینه از بالا

عکاسی زمینه سفید

حالا که پس زمینه را آماده کرده اید و نورپردازی از پایین را انجام داده اید، نوبت به نورپردازی سوژه رسیده است. سوژه‌ی مورد نظرتان را بر پس زمینه قرار دهید. حالا زمان خوبی برای تنظیم دوربین و ترکیب بندی عکس است. به این صورت می‌توانید از منظره یاب صحنه را نگاه کنید و در حالی که نورپردازی را تنظیم می کنید، چند عکس امتحانی بگیرید.

نوری در بالا و مقابل سوژه قرار دهید. این نور می‌تواند بخش جلویی سوژه را کاملا روشن کند. می‌توانید نور پایین را خاموش کرده و این نور را جا به جا کنید. مطمئن شوید که سوژه در ناحیه هایی که دوربین می بیند به طور یکدستی روشن شود. وقتی که از نورپردازی بالا راضی شدید، می‌توانید نور پایین را نیز روشن نمایید.

 

جمع بندی

از ویژگی‌های این تکنیک منعطف و قابل تکرار بودن آن است و از این رو شما می‌توانید عکسی تمیز و بی نقص داشته باشید. مراحل کلیدی این تکنیک عبارتند از:

۱- ساخت پس زمینه

۲- نورپردازی پس زمینه از بالا

۳- تنظیم تراز سفیدی و نوردهی

۴- ثبت عکسها

۵- ویرایش عکس‌ها در فتوشاپ

و دیگر هیچ!

توسط | 2020-05-18T06:54:54+03:30 آوریل 8th, 2020|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

EnglishIran